Loading

Wybór idealnego drzewka na choinkę

<<< powrót do artykułów

Odpowiednio ustrojone drzewko iglaste jest nieodłączną ozdobą naszych domów w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Według tradycji choinkę powinno się dekorować dopiero w poranek wigilijny. Zazwyczaj jednak Polacy decydują się na kupno i strojenie choinki tydzień lub dwa tygodnie przed Wigilią. Jest to optymalny czas na przyniesienie drzewka do domu i przystrojenie go bombkami, lampkami oraz innymi dodatkami.

Sztuczna czy naturalna?

Co roku wśród Polaków toczą się zażarte dyskusje odnośnie do wyboru choinki. Zwolennicy posiadania w domu sztucznych drzewek są przekonani, iż odpowiedniej jakości choinka z plastiku jest godnym odpowiednikiem tej naturalnej. Takie drzewko będzie służyć w nienaruszonym stanie przez lata i nie traci igieł. Nic nie zastąpi jednak wyjątkowego zapachu i wyglądu żywej choinki. Naturalne drzewko wprowadza do domu świąteczny klimat i nierozerwalnie łączy się ze świątecznymi tradycjami.

Sztuczna choinka jest także mniej ekologiczna od jej naturalnego odpowiednika. Produkcja sztucznego drzewka ma niezwykle negatywny wpływ na środowisko ze względu na emisję gazów cieplarnianych i szkodliwych substancji podczas procesu jej produkcji. Problem pojawia się także w momencie chęci utylizacji sztucznego drzewka, które przecież rozkłada się przez setki lat… Dlatego też zdecydowanie rekomendujemy wybór żywej choinki. Istnieje także opcja zakupu drzewka, które można później posadzić np. ogrodzie i dać mu drugie życie po okresie świątecznym.

Jakie drzewko najlepiej kupić?

W Polsce najczęściej kupowane są świerki, a nieco rzadziej jodły i sosny. Przystępna cena świerku sprawia, iż to właśnie on króluje w naszych domach i mieszkaniach. Ten gatunek drzewa iglastego wyróżnia także przyjemny, żywiczny zapach. Niestety świerk błyskawicznie gubi igły i w krótkim czasie traci je niemal całkowicie. Zazwyczaj już po przyniesieniu drzewka do domu można zaobserwować pierwsze igły porozrzucane na podłodze. Zdecydowanie bardziej wytrzymałym na obsypywanie igliwia gatunkiem jest jodła kaukaska, która może wytrwać w stanie idealnym nawet dwa miesiące. Niestety jodła jest jednym z najdroższych drzewek, a jej gałęzie są praktycznie bezzapachowe. Niektórzy decydują się na zakup sosny pospolitej, której ogromnym atutem jest atrakcyjna cena oraz bardzo przyjemny zapach. Sosny obsypują się także zdecydowanie wolniej od świerków. Minusem w przypadku tego gatunku drzewa jest jedynie dość rzadkie ułożenie igieł.

Przed zakupem drzewka na idealną choinkę należy zastanowić się, na jakich cechach najbardziej nam zależy. Jeśli najważniejszy jest dla nas piękny zapach, to koniecznie wybierzmy świerk lub sosnę, a zrezygnujmy z jodły. A jeżeli chcemy długo cieszyć się choinką w nienaruszonym stanie, zdecydujemy się na jodłę lub sosnę.

<<< powrót do artykułów