Loading

Więźba dachowa

<<< powrót do artykułów

Więźba dachowa - podstawowe informacje

Więźba dachowa to jeden z najpopularniejszych konstrukcji dachowych, które są montowane w jednorodzinnych i wielorodzinnych domach. To drewniany stelaż dachu, odpowiedzialny za jego utrzymanie. Jego rolą jest przeniesienie obciążenia z dachowego pokrycia. Dzięki jej pomocy można uformować nawet najbardziej skomplikowane projekty dachu. Ze względu na swoje zastosowanie, muszą one być wykonane z najwyższej jakości wysuszonego drewna. Zwykle stosuje się drewno świerkowe lub sosnowe. Do twardych elementów wykorzystuje się najczęściej dębowe albo akacjowe drewno. Od kąta nachylenia dachowej więźby zależy stopień odprowadzenia wody.

Konstrukcję więźby dachowej należy dobrze przemyśleć, ponieważ w razie gospodarowania poddasza jej elementy nie powinny uniemożliwiać zastosowania niektórych chętnych do zrealizowania rozwiązań. Głownie dachy dwuspadowe, czyli o prostych kształtach i niezbyt skomplikowanej konstrukcji są zdecydowanie tańsze i łatwiejsze do montażu w porównaniu do projektów, w których zastosowano np. wieżyczki lub łuki itp. Podstawowymi elementami więźby dachowej są: krokwie, płatwie, murłata, kalenica, kleszcze, słupy, jętki, miecze i wiatrownica.

Rodzaje więźby dachowej

Więźba krokwiowa jest najbardziej popularną i najmniej skomplikowanym rodzajem więźby dachowej. To pochyłe belki o prostokątnym poprzecznym przekroju. Stosuje się ją, kiedy rozpiętość zewnętrznych ścian nie przekracza 6 m, a nachylenie dachowej połaci 40 - 60 stopni. Pary krokwi zbiegają się w tzw. kalenicy o długości do 4,5 m, tym samym tworząc podstawę więzarów. Oparciem krokwi są: murłata, kalenica jak również pośrednie płatwie oraz jętki w zależności od zastosowanego rodzaju więźby.

Więźba jętkowa jest jedną z najczęściej projektowanych typów wiązarów. Jest ona nie tylko prosta do wykonania, ale również ekonomiczna i nie ma wielu ograniczeń. Można ją stosować przy rozpiętości ścian wynoszących nawet do 12 m, a kąt nachylenia połaci może wynosić 25 - 67 stopni. To odmiana krokwiowego wiązaru. Do niego dołączono poziomy element - jętkę, która łączy i usztywnia ze sobą obie krokwie. Zwykle umieszcza się ją w połowie długości. Dolna część krokwi nie może być dłuższa niż 4,5 m, natomiast górna - nie dłuższa niż 2,7 m.

Więźba płatwiowa polega na zastosowaniu równolegle belek do kalenicy, na których spierają się krokwie. Dolna część płatwi odpiera się na ściance kolankowej lub na stropie, a pozostałe są podparte słupami. Obciążenia przekazuje się za pośrednictwem płatwi na nośne ściany oraz strop. Zwykle elementem wiązarów są kleszcze, które umieszcza się poniżej płatwi pary belek albo obejmujących desek obustronne krokwie, a także słupy. Słupy i kleszcze rozmieszcza się średnio co 3 - 4 pary krokwi, a reszta wiązarów obejmuje same krokwie.

Więźba dachowa z wiązarów kratowych to nowoczesna konstrukcja składająca się z cieńszych elementów niż dotychczasowe tradycyjne ciesielskie więźby. Na taki wiązar składa się pas górny i dolny, a pomiędzy nimi występują cienkie pionowe słupki oraz ukośne krzyżulce. Ich zadaniem jest oddzielenie powierzchni wiązara na niewielkie trójkąty.

Oferta hurtowni drewna

Projektując dom warto wybrać profesjonalną hurtownię drewna, która dostarczy niezbędnych materiałów. Konstrukcja dachowa z odpowiedniego i dobrze wysuszonego drewna to podstawa i gwarancja bezpieczeństwa. Od szkieletu dachu dużo zależy, więc warto zainwestować w solidne wiązary dachowe. Termin realizacji zależy od stopnia trudności danych elementów.

<<< powrót do artykułów