Loading

Świerk skandynawski

<<< powrót do artykułów

Świerk skandynawski jest jednym z najbardziej cenionych gatunków drewna budowlanego na terenie krajów europejskich. Ten rodzaj drewna posiada jasny, charakterystyczny lekko żółty kolor. Często świerk skandynawski naszywa się z tego powodu drewnem białym. Ten gatunek drewna można w łatwy sposób wybarwić na wybrany kolor, w zależności od preferencji danego klienta.

Odpowiednie zabezpieczenie powierzchni
Konstrukcje powstałe z użyciem tego materiału należy konserwować przeznaczonymi do tego preparatami. Świerk skandynawski zastosowany na zewnątrz wymaga odpowiedniego zaimpregnowania. Ten rodzaj drewna trzeba zabezpieczyć przed negatywnym działaniem promieni słonecznych, deszczu i śniegu.

Warto zastosować specjalne farby z filtrem UV i zaimpregnować drewno z obu stron. Powinno się także użyć preparatów zabezpieczających świerk skandynawski przed rozwojem grzybów i pleśni. Po przeprowadzeniu odpowiedniej impregnacji, świerk skandynawski stanie się odporny na działanie warunków atmosferycznych oraz innych grożących mu niebezpieczeństw.

Dlaczego warto wybrać świerk skandynawski
Dużą zaletą świerku skandynawskiego jest jego atrakcyjna cena oraz niewysoki koszt obróbki. Ten gatunek posiada niską gęstość, co sprawia, iż jest to dość miękki i podatny na kształtowanie surowiec. Wyróżnia go także odporność na obciążenia i prosty proces przetwarzania. Ten rodzaj drewna jest o wiele bardziej wytrzymały niż jego pochodzący z naszego kraju odpowiednik. Jego wzrastanie w klimacie okołobiegunowym sprawia, iż posiada on o wiele niższe przyrosty roczne i wyższą wytrzymałość na surowy klimat i niskie temperatury, niż świerk polski.

Zastosowanie
Świerk skandynawski posiada bardzo szerokie zastosowanie. Jest niezwykle wytrzymały i odporny na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, co czyni go idealnym surowcem do budowy więźby dachowej czy konstrukcji elewacji zewnętrznych. Sprawdza się doskonale jako drewno konstrukcyjne, nadaje się do produkcji mebli, tarasów czy elewacji. Świerk skandynawski będzie idealnym materiałem do podłóg, boazerii czy różnego rodzaju elementów dekoracyjnych znajdujących się wewnątrz domu.

<<< powrót do artykułów