Loading

Stropy drewniane

Stropy są niezwykle ważnym elementem konstrukcyjnym każdego budynku. Pozwalają one przenieść ciężar na słupy, ściany nośne i belki. Stanowią także funkcję usztywniającą i wzmacniającą szkielet obiektu oraz gwarantują jego stabilność. Stropy mogą być tworzone z różnych materiałów, ale my szczególnie polecamy te wykonane z drewna naturalnego. W domu zbudowanym z drewna można zastosować wyłącznie stropy wykonane z tego samego surowca. Natomiast w obiektach z betonu, mamy możliwość wyboru rodzaju materiału, z jakiego strop chcemy posiadać.

Zalety drewnianych stropów

Drewniane stropy tworzą wyjątkowo lekkie konstrukcje, które nadają się do większości rodzajów budynków. Są proste do stworzenia, gdyż nie wymagają używania specjalistycznego, ciężkiego sprzętu np. dźwigów. Można je obciążać tuż po ich konstrukcji, co wyróżnia je na tle stropów z innych materiałów. Jeśli zostanie wybrana dobra jakość materiału oraz odpowiedni kształt, to stropy drewniane mogą z powodzeniem pełnić funkcję pełnoprawnego elementu dekoracyjnego. W porównaniu do betonowych odpowiedników, konstrukcje z drewna są bardzo lekkie i nie wymagają stosowania wylewek betonowych. Drewniane stropy mają znakomitą zdolność do wygłuszania oraz stanowią bardzo dobrą izolacją termiczną.

Dodatkowe korzyści
Stropy z drewna naturalnego są także o wiele tańsze od stropów betonowych czy z żelbetonu. Są one wykonane w suchej technologii, co sprawia, iż konstrukcje z ich użyciem można tworzyć także w okresie jesieni i zimy. Ich montaż jest szybki, gdyż materiały są od razu gotowe do montowania i nie trzeba czekać na np. odpowiednie związanie się betonu.
Drewniane stropy pasują do budynku w prawie każdym stylu. Są idealnym rozwiązaniem zarówno w przypadku tradycyjnego wystroju, jak i nowoczesnych i minimalistycznych projektów. Między drewnianymi belkami stropu można z łatwością prowadzić przewody.

Sposób na wykończenie stropu
W celu ochrony przed zawilgoceniem należy zadbać o odpowiednią izolację stropu. Trzeba zabezpieczyć końcówki stropowych belek i zostawić niewielki luz pomiędzy wierzchem a czołem belki, by odprowadzić wilgoć. Zastosowanie taśm izolacyjnych będzie natomiast idealną metodą na izolację akustyczną każdego stropu wykonanego z drewna naturalnego.