Loading

Sosna

<<< powrót do artykułów

Sosna jest drzewem powszechnie spotykanym na terenie praktycznie całej Europy. Wyróżnia się ponad sto gatunków sosen i wszystkie je łączy silna tolerancja na niską temperaturę i wysoka wytrzymałość. Występująca w Polsce sosna zwyczajna posiada twarde, ostre igły, które są wyraźnie sztywne i rosną skręcone wokół własnej osi. Mogą zostać na drzewie nawet do 5-6 lat. Sosny są cenione ze względu na drewno, ale także na żywicę czy olejki eteryczne wyrabiane z olejku sosnowego. Warto także zaznaczyć, iż sosna pinii jest źródłem jadalnych nasion. Orzeszki piniowe, które z niej pochodzą, są wykorzystywane powszechnie w przemyśle spożywczym. Można spożywać je jako przekąska albo robić z nich sos pesto dodawany do makaronów.

Drewno sosnowe jest niezwykle łatwe w obróbce, co sprawia, iż posiada ono ogromne znaczenie w meblarstwie i branży budowlanej. Sosna jest odporna na uszkodzenia mechaniczne i jest dość sprężysta. Można ją bez problemu obrabiać, należy jednak pamiętać o możliwości pękania podczas nieprawidłowego jej cięcia. Drewno sosnowe jest podatne na klejenie, a z racji swojego jasnego koloru również na barwienie. Zapewnia wyśmienitą izolację akustyczną oraz termiczną. Elementy wykonane z drewna sosnowego bez prawidłowej i regularnej impregnacji będą mocno narażone na atak insektów oraz grzybów. Odpowiednie ich zabezpieczenie pozwoli cieszyć się drewnem w nienaruszonym stanie przez wiele lat. Ogromną zaletą tego gatunku drewna jest także jego niska cena, która zachęca klientów do zakupu.

Drewno pochodzące z sosny sprawdzi się znakomicie w przypadku oklein, sklejki czy podłóg. Będzie także dobrym surowcem do tworzenia konstrukcji budowlanych oraz produkcji mebli. Szlachetny wygląd drewna sosnowego oraz charakterystyczny układ słojów sprawia, iż nadaje się ono doskonale do tworzenia np. tarasów. W naszej hurtowni oferujemy wysokiej jakości deski tarasowe wykonane z niezwykle wytrzymałej sosny skandynawskiej. Warto zwrócić uwagę także na deski strugane, które posiadają uniwersalne zastosowanie. Można je z powodzeniem stosować zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń. Zachęcamy także do zakupu sosnowych listew wykończeniowych. Można u nas zamówić estetycznie wyglądające kątowniki, listwy przypodłogowe i maskujące oraz ćwierćwałki.

<<< powrót do artykułów