Loading

Renowacja drewnianej podłogi

<<< powrót do artykułów

Wszyscy właściciele podłóg wykonanych z naturalnego drewna będą musieli w pewnym momencie odnowić ich wygląd. Nawet mimo profesjonalnie przeprowadzanej impregnacji i odpowiedniej pielęgnacji drewnianych desek, po jakimś czasie będą one wymagały dodatkowych zabiegów. Również na wysokiej jakości deskach wykonanych z naturalnego drewna mogą pojawić się odbarwienia czy ubytki. Drobne uszkodzenia nie zawsze będą wymagać renowacji całej podłogi, ale w momencie, gdy jest ich zbyt wiele, będzie to niestety konieczne. Nikt nie chce przecież posiadać nieestetycznie wyglądającej podłogi, dlatego warto na bieżąco dbać o jej stan i szybko reagować w przypadku większych uszkodzeń.

Sposób renowacji drewnianej podłogi będzie zależeć od tego, jakimi środkami została wcześniej zaimpregnowana jej powierzchnia. W przypadku podłogi lakierowanej jako pierwsze konieczne będzie jej cyklinowanie, które odbywa się zawsze w kilku etapach. Na początku należy wyrównać całą powierzchnię podłogi przy użyciu papieru ściernego o odpowiednio dobranej grubości. Dzięki temu wszystkie drewniane deski będą pozbawione nierówności, a ich struktura stanie się jednolita. Następnie stosuje się papier ścierny o nieco mniejszej grubości oraz uzupełnia wszystkie ubytki, odpryski w podłodze. Szpachlowanie przeprowadza się przy użyciu odpowiednich preparatów dostosowanych do stanu i rodzaju drewnianej powierzchni. Jest to dość pracochłonny proces, a aplikacja środków na miejsca ubytkami będzie wymagała odpowiedniej precyzji. W ten sposób można poradzić sobie z wszelkimi dziurami czy odpryskami w podłodze. Większe ubytki należy zlikwidować poprzez umieszczenie w nich kawałka drewna, lecz czasem konieczna będzie wymiana całej deski.

Kolejnymi etapami renowacji drewnianej podłogi lakierowanej jest ich polerowanie i lakierowanie. Odpowiednie wygładzenie powierzchni jest niezbędne dla uzyskania równomiernej powierzchni na całej podłodze. Ponowne lakierowanie należy poprzedzić poprzez dokładne usunięcie wszelkiego pyłu i zanieczyszczeń z pomieszczenia. Jeśli ten etap zostanie pominięty, to niestety drobiny mogą przykleić się do lakieru i spowodują niemożliwe do usunięcia nierówności. Poprawne lakierowanie drewnianej podłogi powinno się przeprowadzić minimum dwukrotnie. Należy także pamiętać, by przed nałożeniem poszczególnych warstw odczekać kilkanaście godzin. Istotne jest także stosowanie odpowiednich ruchów podczas lakierowania i pilnowanie, by zastosować odpowiednią ilość preparatu na każdą część podłogi.

<<< powrót do artykułów