Loading

Płot drewniany - sprawdź, co powinieneś wiedzieć!

<<< powrót do artykułów

Tradycyjne ogrodzenia drewniane wciąż cieszą się ogromną popularnością, pomimo pojawienia się licznych alternatywnych propozycji. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, bowiem płot drewniany świetnie się prezentuje oraz łatwo się go stawia i konserwuje. Wiele osób decyduje się również na wybór drewnianego płotu, zwłaszcza z uwagi na szlachetność i ponadczasowość tego surowca. Przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź co powinieneś wiedzieć zanim zdecydujesz się na wybór drewnianego ogrodzenia. Dowiedz się, z jakiego surowca najlepiej wykonać płot, jak dbać o powstałą konstrukcję, aby przez lata zachowała ona swój pierwotny wygląd oraz jakie są wady i zalety tego rozwiązania.

Jaki surowiec wybrać?

Najtrwalszym materiałem w kontekście drewnianych płotów jest drewno dębowe i modrzewiowe. Nieco mniejszą trwałością cechuje się zaś jesion, olcha, osika, sosna, świerk i jodła. Najmniej polecane jest natomiast drewno z lipy, topoli i brzozy, ponieważ surowce te najszybciej niszczeją. Ze swojej strony rekomendujemy wybór sosny lub świerku, ponieważ po pierwsze są to rozwiązania najłatwiej dostępne, a po drugie dużo tańsze niż np. drewno dębowe. Ogrodzenie drewniane może być ciekawym elementem dekoracyjnym. Osoby, które nie boją się łączyć różnorodnych form i struktur, mogą postawić na połączenie drewna z innymi elementami dekoracyjnymi, np. w postaci czerwonej cegły, w przypadku wielbicieli industrialnych motywów, gabionów, w przypadku wielbicieli nowoczesnej architektury, czy metalowych słupków w przypadku fanów tradycyjnych i trwałych rozwiązań. Osobom, którym zależy na postawieniu ogrodzenia w całości z drewna, które przez lata posłuży w nienagannym stanie, rekomendujemy wykonanie ogrodzenia z sosny lub świerku w połączeniu ze słupkami z odpornej i wytrzymałej dębiny.

Jak zabezpieczyć ogrodzenie z drewna?

Powstałą konstrukcję należy w odpowiedni sposób zabezpieczyć, aby ogrodzenie nie uległo przedwczesnemu zniszczeniu. Niezabezpieczone elementy drewniane będą podatne na szkodliwe działanie zmiennych warunków atmosferycznych i wszelkiego rodzaju owadów oraz na działanie promieni UV, wilgoci, grzybów i pleśni. Odpowiednio zabezpieczone drewno będzie też łatwiej utrzymać w czystości. W celu zabezpieczenia ogrodzenia wystarczy wykorzystać specjalny lakier do drewna, który stworzy ochronną powłokę. Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych rozwiązań. Jeśli chcesz zachować naturalną barwę drewna, możesz wykorzystać bezbarwny lakier. Jeśli zaś chcesz nadać swojemu ogrodzeniu nieco koloru, możesz wykorzystać bejcę w wybranym przez Ciebie odcieniu. Nie musisz obawiać się, że takie zabiegi zniszczą strukturę drewna. Słoje nadal będą widoczne i wyczuwalne pod warstwą zabezpieczającą.

Jakie są wady i zalety drewnianego płotu?

Niekwestionowanie największą zaletą tego rozwiązania jest jego ekologiczność. Drewno jest bowiem surowcem naturalnym, który pozytywnie wpływa na zdrowie. Poza tym płot drewniany to bardzo uniwersalny pomysł. Ogrodzenie tego rodzaju można z łatwością dopasować do stylu nieruchomości poprzez zastosowanie dodatkowego elementu dekoracyjnego. Niewielki dodatek może bowiem sprawić, iż zwykły płot drewniany nabierze oryginalnego, nietuzinkowego charakteru. Plusem drewnianego ogrodzenia jest również jego atrakcyjna cena. W porównaniu z innymi rozwiązaniami, jakie obecnie dostępne są na rynku, ostateczny koszt jest znacznie niższy niż w pozostałych przypadkach. Wadą płotu z drewna jest jednak kwestia konserwacji, ponieważ surowiec ten wymaga cyklicznego impregnowania. W przeciwnym razie drewniany płot zniszczeje i będzie nadawał się do wymiany. Biorąc jednak pod uwagę pozostałe korzyści, fakt ten wydaje się być nieistotny.

<<< powrót do artykułów