Loading

Najstarsze drzewa w Polsce

<<< powrót do artykułów

Pod koniec grudnia 2020 roku w miejscowości Traczyka niedaleko Brodnicy w województwie kujawsko-pomorskim spłonął liczący około 500 lat Dąb Rzeczypospolitej, zwany też Dębem Jagieły. Prawdopodobnie przyczyną pojawienia się ognia było celowe podpalenie. Tego drzewa już nie zobaczymy w całej okazałości, ale na szczęście jest jeszcze w Polsce wiele okazów, których wiek liczony jest nie tylko w setki, ale nawet w tysiące lat.

Podpalony Dąb Rzeczypospolitej - jak napisał dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu, na której obszarze się znajdował -był najważniejszym obiektem przyrodniczym Pojezierza Brodnickiego i perłą w przyrodniczej koronie nadleśnictwa Brodnica. Natomiast strażacy wezwani do jego ratowania mogli jedynie dogasić pożar tego pomnika przyrody, aby ogień nie rozprzestrzenił się na inne drzewa. "Dąb Rzeczypospolitej" spłonął doszczętnie.

Cis i dęby

Na szczęście cały czas w miarę dobrej kondycji znajduje się drzewo uznawane przez wiele źródeł za najstarsze w Polsce. To cis pospolity z Henrykowa Lubańskiego w pobliżu Lubania, w województwie dolnośląskim. Jego wiek szacuje się na około 1300 lat. Przetrwał tak długo pewnie między innymi dlatego, że jest pod ochroną już do bardzo dawna, bo od 1423 roku. Wówczas król Władysław Jagiełło na mocy Statutu Warckiego wydał zakaz wycinania cisów.

Przez setki lat drzewo to było narażone na wiele niebezpiecznych sytuacji. Bardzo nadwyrężyły go na przykład wichury, również te z końca lat 80. ubiegłego wieku. Nadal ma wysokość około 10 metrów a w obwodzie liczy sobie ponad 4 metry. Od pewnego czasu jest pod coraz większym nadzorem. Wokół drzewa zainstalowano siatki ochronne, a do ziemi w jego pobliżu trafiają specjalne odżywki.

W polskich lasach znajduje się również wiele wiekowych dębów. Prym wśród nich wiedzie Bolesław znajdujący w lesie w miejscowości Bagicz niedaleko Ustronia Morskiego. Rośnie tam od około 800 lat, a swoje imię otrzymał na cześć Bolesława Chrobrego, który w 1000 roku powołał biskupstwo kołobrzeskie. Niedaleko Bolesława można podziwiać Warcisława, który ma około 640 lat.

O sto lat więcej ma natomiast dąb Chrobry królujący wśród drzew Borów Dolnośląskich koło Piotrowic w województwie dolnośląskim. Jego żołędzie zostały w 2004 roku poświęcone - w czasie pielgrzymki leśników - przez Jana Pawła II i w związku z tym sadzonki te nazwano dębami papieskimi i trafiły do wielu nadleśnictw w kraju.

Od wielu już lat najpopularniejszym w Polsce drzewem jest dąb Bartek rosnący w Zagnańsku koło Kielc, w województwie świętokrzyskim. Liczy sobie 680 lat i ma prawie 30 metrów wysokości i 10 metrów obwodu. Obecnie jego konary podtrzymują specjalne podpory. Korona Bartka - podobnie jak również wielu innych tak rozłożystych drzew – jest schronieniem dla licznych gatunków ptaków i nietoperzy. Legenda mówi, że w jego cieniu Kazimierz Wielki wydawał wyroki.

500-letnia lipa

Nie tylko cisy i dęby mogą pochwalić się taką długowiecznością. Lipy też mogą im dorównywać. Najstarsza przedstawicielka tego gatunku rośnie w Cielętnikach w pobliżu Częstochowy. Ma około 520 lat i jest wysoka na 35 metrów, a jej obwód to 10 metrów.

Natomiast najstarszą sosnę pospolitą w Polsce można zobaczyć niedaleko Mińska Mazowieckiego, nad rzeką Srebrną. Szacuje się, że ma 370 lat, natomiast jej wysokość wynosi 22 metry.

Aby zaś przyjrzeć się najdłużej rosnącemu w Polsce modrzewiowi, należy pojechać do rezerwatu "Chełmowa Góra" niedaleko Nowej Słupi w Górach Świętokrzyskich. Liczące sobie 30 metrów wysokości drzewo ma około 330 lat.

<<< powrót do artykułów