Loading

Najpopularniejsze rodzaje impregnatów do drewna

<<< powrót do artykułów

Zastosowanie odpowiedniego impregnatu pozwoli wydłużyć żywotność drewnianych elementów w naszym domu. Ochroni powierzchnie przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi oraz ingerencją owadów. Dobrej jakości preparaty impregnujące będą stanowić długotrwałą ochronę przed grzybami i pleśnią.

W sklepach stacjonarnych oraz internetowych można znaleźć różnego rodzaju preparaty służące do impregnacji drewna. Czym różnią się od siebie poszczególne środki i który produkt będzie odpowiedni do naszych potrzeb?

Impregnaty wodorozcieńczalne

W tym rodzaju impregnatów nośnikiem jest woda. Ich ogromną zaletą jest szybkie schnięcie oraz wysoka wydajność produktu. Niezwykle istotny w ich przypadku jest bezzapachowość i brak wydzielania szkodliwych oparów. Dzięki temu impregnaty wodorozcieńczalne można stosować także we wnętrzu domu. Ten typ preparatu impregnującego wyróżnia także możliwość pokrywania nim mokrego drewna. Nie powinno się go natomiast stosować do drewna starego i wysuszonego.

Impregnaty solne

Preparaty tego typu występują jako proszek, który należy rozpuścić w wodzie bądź w formie środka gotowego do zastosowania. Najczęściej impregnaty solne używa się do ochrony drewna konstrukcyjnego w konstrukcjach znajdujących się na zewnątrz. Chronią one drewno przed insektami oraz rozwojem grzybów. Wprawdzie impregnaty solne nie zapewniają odpowiedniej ochrony przed wilgocią, ale są często wybierane przez konsumentów z powodu swoich ogniochronnych właściwości. Impregnaty solne sprawdzą się doskonale na stropach, tarasach, altanach i płotach.

Impregnaty rozpuszczalnikowe

Ten rodzaj środków do zabezpieczania powierzchni drewnianych stanowi doskonałą ochronę przed śniegiem, deszczem oraz promieniami słonecznymi. Chroni także drewno przed owadami i grzybami oraz pleśnią. Impregnaty rozpuszczalnikowe wnikają głęboko w powierzchnię, co sprawia, iż nadają się doskonale do krycia starego i wysuszonego drewna. Nie powinno się ich stosować w domach, gdyż podczas schnięcia wydzielają duszące i szkodliwe opary.

<<< powrót do artykułów