Loading

Najpopularniejsze drzewa w polsce

<<< powrót do artykułów

Choć może na co dzień nie dostrzegamy ich obecności, to są momenty w roku kalendarzowym, kiedy ich nieobecność byłaby co najmniej zaskakująca. Mowa o drzewach w Polsce. Zarówno iglaste, jak i liściaste na stałe wpisały się krajobraz i kulturę naszego kraju, a chociaż ich gatunków zliczyć można setki, to kilkanaście z nich bezustannie wiedzie prym we wszelkich rankingach popularności.

Najpopularniejsze drzewa liściaste

Sporządzając różnego typu rankingi popularności, warto w ogóle wiedzieć, z jaką materia ma się do czynienia. Bohaterem, a w zasadzie bohaterami tej rozprawy są najpopularniejsze drzewa w Polsce. Ciężko tutaj za pewnik uznać jeden czynnik, który wpływa na ich sławę, jednak konkretne nazwy cisną się na usta zarówno z powodu wysokiego zagęszczenia danego gatunku, skojarzeń z okresami w roku, walorów estetycznych, wpływu na środowisko, jak i wykorzystania ich drewna.

Weźmy zatem na pierwszy plan drzewa liściaste. Cenimy je zwłaszcza za rozłożyste korony, które zapewniają cień w upalne dni i tak przyjemnie szumią... Jesienią są niebanalnym argumentem do wyjścia na spacer w poszukiwaniu najpiękniejszych liści. To właśnie one są częściej wymieniane jako najpowszechniej występujące.

Zacznijmy od DĘBU. (Quercus L.), jest posiadaczem najgrubszego pnia. Nie dziwi więc fakt, że meble wykonane z drewna tego drzewa uznaje się za niezwykle cenne. Nie zapominajmy też o jednym z najstarszych drzew Polski – Dębie Bartku!

BRZOZA (Betula L.), jest w istocie niezwykle szlachetnym drzewem długowiecznym, w którego obrębie wymienić można nawet 6o gatunków! Bardzo intensywnie wzrasta, nawet do 25 metrów.

KASZTANOWIEC (Aesculus L.) oprócz potężnej korony i charakterystycznych liści zaskakuje owocami ukrytymi w kolczastej skorupce. Obok żołędzi stanowią nie lada gratkę dla dzieciaków, które poszukują oznak jesieni i oryginalnych zabawek.

Idąc tropem jesieni, warto wspomnieć o JARZĘBINIE, a w zasadzie jarzębiu pospolitym lub zwyczajnym (Sorbus aucuparia L.). To drzewo o jasnej korze osiąga wysokość 15 metrów, jednak wielbione jest zwłaszcza za drobne okrągłe owoce w intensywnym czerwonym kolorze. Nikogo nie dziwi wobec tego, iż jarzębina stała się bohaterką polskich piosenek i przyśpiewek.

Spośród 35 gatunków (Populus L.), czyli TOPOLI, na uwagę zasłużyła zwłaszcza topola biała. Drzewo to fascynuje szumem liści, które wyrastają z potężnych koron. Swym wzrostem sięgają nawet do 35 metrów wysokości!

Mówiąc o popularnych drzewach liściastych, nie można pominąć BUKA (Fagus L.). Polska gości u siebie odmianę zwaną buk zwyczajny (Fagus sylvatica L.). Potężna wielkość (aż 50 metrów!) pozwala na wykorzystanie drewna do stworzenia solidnych mebli i nie tylko – doniesienia historyczne głośno mówią o wykorzystaniu tego surowca do wyrobu wozów.

Najpopularniejsze drzewa iglaste

Niezmierny błąd popełnia ten, kto drzewa iglaste kojarzy jedynie z okresem Świt Bożego Narodzenia. Jeszcze większym błędem (hmm... dendrologicznym?) jest nazywanie tych wspaniałych roślin CHOINKAMI! Wyjaśnijmy raz na zawsze: ''choinka'' to iglak zaopatrzony w różnego typu bibeloty, który towarzyszy tradycji. Nieprzystrojone drzewko ma swoją nazwę gatunkową, zaś wśród nich jest kilka zwłaszcza zasługujących na atencję.

Drzewa iglaste, zwane też drzewami szpilkowymi posiadają iglaste liście, choć w słowniku języka polskiego przyjęło się określenie ''igły''. Oprócz wyglądu, obok którego ciężko przejść obojętnie, rośliny owe charakteryzuje wysoki wzrost i drewno zaopatrzone w przewody żywiczne. Typowe dla drzew iglastych jest także zachowywanie (choć nie u wszystkich odmian) igiełek na okres zimy.

Przyjrzyjmy się zatem bliżej najpopularniejszym odmianom tej grupy flory ziem Polskich, co pozwoli lepiej zrozumieć zasadność kierowanych ku nim pozytywnych uczuć.

SOSNA, a konkretniej sosna pospolita lub też sosna zwyczajna (Pinus sylvestris L.) często gości w roli tzw. choinki. Aromat żywicy przykuwa uwagę; podobnie jak sposób wzrostu gałązek, który, choć sprawia wrażenie serii okręgów, w istocie tworzy spiralę.

ŚWIERK jako kolejny w zestawieniu nie przez przypadek otrzymał przydomek ''pospolitego'' (Picea abies (L.) H.Karst), gdyż od zarania dziejów polskich odgrywał istotną rolę w życiu społeczno-ekonomicznym Polaków. Dolne gałęzie po czasie rosną w sposób obwisły, natomiast wyższe partie utrzymują pozycję poziomą.

Długowieczna JODŁA (Abies Mill.) towarzyszyć może historii Ziemi nawet 5oo lat! Specyficzny układ igiełek stał się przyczyną nazywania typowego dla narciarstwa sposobu poruszania się – chodzi o ''jodełkę''. Drewno często wykorzystuje się w przemyśle meblarskim.

Który z iglaków zrzuca swoje igły na zimę? MODRZEW! (Larix Mill.). Podobnie jak inne drzewa iglaste fascynuje pięknymi szyszkami. W przypadku modrzewia są one niewielkie, aczkolwiek niezwykle urocze i mocno odróżniają się na tle długich cienkich igieł w kolorze mocnozielonym.

<<< powrót do artykułów