Loading

Modrzew syberyjski czy modrzew europejski?

<<< powrót do artykułów

Podczas podejmowania decyzji odnośnie wyboru desek na potrzeby realizowanego przez nas projektu np. budowania nowego tarasu należy dokładnie przemyśleć rodzaj kupowanego drewna. Jednym z najlepszych naturalnych surowców na deski jest modrzew, ale nie wszyscy zdają sobie sprawę, iż to drzewo posiada kilkanaście różnych gatunków.

Modrzew jest rodzajem drzewa z rodziny sosnowatych, która posiada kilkanaście różnych typów. Który rodzaj sprawdzi się najlepiej w naszym domu i spełni nasze oczekiwania? Porównujemy dwa najpopularniejszych gatunki, z których są produkowane deski: modrzew syberyjski i modrzew europejski.

Modrzew europejski jestem drzewem iglastym występującym w Polsce powszechnie na terenie całego kraju. Jest wrażliwy na suszę, bardzo lubi stanowiska nasłonecznione i wykazuje odporność na mróz. Natomiast modrzew syberyjski występuje w Chinach, Syberii oraz na terenie Mongolii. Wielokrotnie przeprowadzano próby wprowadzenia tego gatunku na teren Europy (w tym również na obszar Polski), lecz nie udało się w pełni uzyskać oczekiwanego rezultatu.

Na terenie naszego kraju hodowla tej odmiany jest możliwa jedynie w nielicznych regionach o niższej temperaturze. Modrzew syberyjski jest wysoce odporny na mróz, a w wyższych temperaturach jest on atakowany przez mszyce z gatunku ochojnikowatych. Ten gatunek modrzewia jest znacznie bardziej twardy od modrzewia europejskiego. Jest to spowodowane powolnym wzrostem modrzewia syberyjskiego, na który mają wpływ długotrwałe okresy bardzo niskiej temperatury. Wskutek tego, drewno jest znacznie trwalsze i odporniejsze na skrajne temperatury. Niższy przyrost roczny i wyższa gęstość drewna sprawiają, iż deski wykonane z modrzewia syberyjskiego wyróżnia także nieco większa twardość i masywność.

Dlatego właśnie ten typ modrzewia sprawdza się doskonale w roli materiału do budowy tarasu. Wzrastanie drzew w niskich temperaturach ma ogromny wpływ na wytrzymałość drewna, co jest niezwykle istotne w przypadku konstrukcji tarasów czy altan. Mamy wieloletnie doświadczenie w zakresie wykorzystywania i sprzedaży drewna z modrzewia syberyjskiego. Jest to doskonały wybór, który polecamy i doradzamy w jego wykorzystaniu.

<<< powrót do artykułów