Loading

Mity o naturalnym drewnie

Wiele osób obawia się stosowania desek wykonanych z naturalnego drewna w swoich domach. W powszechnej opinii krąży wiele negatywnych wypowiedzi osób, które krytykują stosowanie drewnianych desek. Część osób powiela usłyszane kiedyś opinie na temat drewna i wierzy, że są one prawdziwe. Niektórzy starają się przekonać innych o wyższości paneli wykonanych ze sztucznych materiałów czy blatów zrobionych z całkowicie nienaturalnych surowców. W tym wpisie postaramy się obalić kilka najpopularniejszych mitów o drewnianych deskach.

  1. Dość często powielaną opinią jest to, że deski z naturalnego drewna nie pasują do wszystkiego. Oczywiście nie jest to prawda! Ten niezwykły surowiec idealnie komponuje się zarówno w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach, jak i w tych klasycznych. Nie można tego samego powiedzieć o panelach ze sztucznych materiałów. One nigdy nie będą pasować tak dobrze jak drewno w pomieszczeniach urządzonych w klasycznych stylach. Drewno naturalne ma tu zdecydowaną przewagę i nigdy nie przestanie być modne.
  2. Niektórzy uważają, że drewniane deski tarasowe silnie się nagrzewają. Nie jest to do końca zgodne z prawdą. Ogromną zaletą zastosowania naturalnego surowca jest to, że nawet w najbardziej słoneczne i ciepłe dni, deski z niego wykonane nie są mocno nagrzane. Po tarasie można zazwyczaj spacerować komfortowo na boso, co nie jest często możliwe w przypadku paneli kompozytowych. Deski tarasowe z drewna nagrzewają się, ale zdecydowanie nie tak mocno, jak kompozytowe. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre gatunki drzewa silniej kumulują ciepło od innych i stopień ich nagrzania zależy również od położenia względem słońca.
  3. Niestety czasami można usłyszeć pogłoski, iż taras z naturalnego drewna jest niezbyt trwały. Jeśli nie dba się o odpowiednią pielęgnację i impregnację powierzchni, to rzeczywiście deski tarasowe nie przetrwają zbyt długo. Jeśli jednak będzie się pamiętać o właściwej konserwacji powierzchni, to naturalne drewno będzie w nie nienaruszonym stanie przez długie lata. Na stan desek wpływać będzie także poddawanie ich działaniu opadów atmosferycznych i wpływ promieni słonecznych. Trwałość drewna, które stale ma styczność z deszczem czy śniegiem, będzie mniejsza niż tego ukrytego pod zadaszeniem. Jednak również panele ze sztucznych materiałów będą niszczyć się pod wpływem stałego oddziaływania deszczu czy śniegu. Dlatego nie powinno się martwić o trwałość tarasu z naturalnego drewna, jeśli tylko będzie się pamiętać o impregnacji. Warto także wybierać deski wysokiej jakości takie jak te sprzedawane w naszym sklepie. Będą służyć nam w doskonałym stanie o wiele dłużej niż te słabszej jakości i z gorszego gatunku drewna.
  4. Czasami można usłyszeć teorię, iż deski naturalne wykazują się dość słabymi właściwościami użytkowymi. Nic bardziej mylnego! Odpowiednio zaimpregnowane drewno będzie odporne na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych i zniszczenia. Są bezproblemowe w pielęgnacji i łatwe w codziennym użytkowaniu.

Zdecydowanie warto wybierać deski wykonane z naturalnego drewna, które sprawdzą się we wszystkich domach i mieszkaniach. Posiadają one o wiele więcej zalet niż wad i są doskonałym wyborem do wnętrz oraz do stosowania na zewnątrz np. na tarasach.