Loading

Jak powstają deski?

<<< powrót do artykułów

Drewno sprzedawane w naszej hurtowni poddawane jest kilkuetapowej obróbce, która przygotowuje materiał na deski. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak właściwie wygląda cały proces powstawania drewnianych desek i z czego składają się poszczególne jego etapy.

Wycinka drzew jest oczywiście pierwszym etapem całego procesu pozyskiwania drewna. W naszej hurtowni stawiamy na najbardziej wytrzymałe i cenione przez klientów gatunki, np. świerk skandynawski lub modrzew syberyjski. Pozyskujemy wyłącznie nienagannej jakości surowiec o doskonałych parametrach. Tartaki, z którymi współpracujemy zajmują się dokładnym usuwaniem gałęzi. Następnie kłody są moczone, gdyż po odpowiednio długim trzymaniu ich w wodzie można łatwo usunąć z powierzchni wszelkie zanieczyszczenia oraz oczywiście korę. Stosuje się do tego specjalne maszyny zwane korowarkami, które błyskawicznie usuwają całą korę i umożliwiają przejście do kolejnego etapu powstawania desek.

Następnie rozcina się kłody przy pomocy specjalistycznych maszyn wyposażonych w laserowe głowice umożliwiające dokładne ustawianie i docinanie każdej kłody. Dzięki temu można uzyskać elementy o odpowiedniej szerokości. Z jednej kłody wycina się zazwyczaj od 7 do 8 belek, w zależności od gatunku drewna. Kolejne maszyny docinają belki na kilka połówek, aby otrzymać odpowiedniej długości deski. W dalszym etapie następuje wygładzenie powierzchni i usuwanie wszelkich niepotrzebnych elementów.

Deski segregowane są pod względem wymiarów i układane w równych warstwach. Wstępnie obrobione drewno składuje się w specjalnym pomieszczeniu i poddaje się je procesowi suszenia. Po wysuszeniu desek przystępuje się do kolejnego etapu produkcji. Deski są odpowiednio szlifowane i frezowane. Podczas całego procesu nieustannie sprawdza się aktualny stan materiału. Wszystkie deski niespełniające norm są odrzucane i nie zostają dostarczone do odbiorcy. W naszej hurtowni wiemy, jak istotna jest doskonała jakość desek i naszym klientom gwarantujemy wyselekcjonowany surowiec o wzorcowych parametrach.

<<< powrót do artykułów