Loading

Jak postarzyć drewno, by uzyskać najlepszy efekt?

<<< powrót do artykułów

Meble potrafią nadać niezwykły charakter wnętrzu, w którym się znajdują. Coraz więcej osób starannie dokonuje wyboru drewna, zwracając uwagę na jego pochodzenie, wygląd, czy wiek. W ostatnim czasie modna stała się renowacja starych mebli czy chęć uzyskania efektu starego, niepowtarzalnego drewna. W dzisiejszym artykule podpowiemy Państwu, w jaki sposób postarzyć drewno, aby uzyskany efekt zachwycał przez wiele lat.

Metoda
przecierania

Jedną z najprostszych metod na postarzenie drewna jest przetarcie jego powierzchni papierem ściernym (gruboziarnistym). Mocny nacisk podczas przecierania spowoduje, że w niektórych miejscach uda się odsłonić surowe drewno, co będzie skutkowało mniej jednolitą powłoką malarską. Ważne jest jednak, by usunąć jedynie fragmenty powierzchni, a nie powłokę w całości - tak opracowany mebel będzie się wydawał oryginalny, mniej idealny, a celowe przetarcie zaakcentuje niepowtarzalne skazy. Następnie wystarczy przetrzeć mebel drobnoziarnistym papierem ściernym oraz usunąć z jego powierzchni pył. Co więcej, zabezpieczenie drewna warstwą transparentnego lakieru sprawi, że uzyskany efekt utrzyma się przez wiele lat.

Szczotkowanie drewna jako metoda na jego postarzanie

Kolejną łatwą metodą na postarzanie drewna jest szczotkowanie. Nie musimy tutaj inwestować w drogie, profesjonalne narzędzia, ponieważ wystarczy nam jedynie zwykła druciana szczotka. To z jej pomocą możemy usunąć warstwę wierzchnią drewna bez naruszania w żaden sposób jego struktury. W ten sposób uda nam się zachować na meblu delikatne żłobienia i rysy, które w naturalny sposób będą sugerowały wieloletnie użytkowanie przedmiotu. Po skończonej pracy warto również usunąć wszelkie opiłki i zabezpieczyć mebel warstwą wosku bądź lakieru.

Szarzenie drewna
przy użyciu octu

Każde drewno traci z wiekiem swój pierwotny kolor, blaknie, szarzeje. Jeżeli chcielibyśmy samodzielnie uzyskać taki efekt w szybszym czasie, powinniśmy wyposażyć się w ocet jabłkowy oraz gwoździe. Metoda jest prosta, jednak wymaga wcześniejszych przygotowań: na kilka dni przed zaplanowaną pracą wlewamy ocet jabłkowy do dużego naczynia i namaczamy w nim gwoździe. Pozostawiamy wszystko przez kilka dni, aż ocet zabarwi się. Roztwór powinien tym dłużej leżakować, im ciemniejszy odcień pragniemy uzyskać. Następnie za pomocą pędzelka nakładamy tak powstały roztwór na surowe drewno - w ten sposób uzyskamy pożądany efekt szarości. Co ważne, roztwór szczególnie podkreśli na drewnie już wcześniej wyraźne słoje.

Postarzanie drewna
- narzędzia

Postarzanie drewna możemy również wykonać przy użyciu kilku niezbyt ostrych narzędzi. Cienkie dłuto, śrubokręt, czy młotek świetnie poradzą sobie w utworzeniu wyżłobień, rys i spękań. Ważne jest jednak, by wybierać narzędzia, które nie uszkodzą struktury drewna, dlatego zdecydowanie odradza się użycia ostrego ostrza noża, które nieodwracalnie mogłoby zniszczyć mebel. Po skończonej pracy warto również usunąć z powierzchni drewna wszelkie pozostałości i zabezpieczyć mebel odpowiednim preparatem.

<<< powrót do artykułów