Loading

Jak dbać o drewniany taras?

<<< powrót do artykułów

Pielęgnacja tarasu wykonanego z naturalnego drewna wymaga poświęcenia nieco czasu i użycia odpowiednich preparatów. Jeśli jednak będziemy regularnie dbać o oczyszczanie powierzchni, to nie będziemy zmuszeni potem walczyć z uciążliwym, przyrośniętym już brudem.

Wstępne oczyszczenie

Na samym początku należy pozbyć się wszelkiego powierzchownego brudu, który znalazł się na powierzchni desek. Są to zazwyczaj drobiny piasku, drobny nalot czy inne niewielkie zanieczyszczenia, które pojawiają się wraz z codziennym używaniem tarasu. Często w szpary między deskami wchodzą różnego rodzaju nieczystości, które po pewnym czasie zaczynają nieestetycznie wyglądać. Czasami pojawia się także mech czy drobne kępki trawy. Najlepiej oczyścić powierzchnię za pomocą węża ogrodowego i pomagając sobie szczotką. Jeśli posiadamy myjkę ciśnieniową, to oczywiście również ona sprawdzi się w tej sytuacji idealnie. Tak przygotowane deski są gotowe do dalszego etapu czyszczenia.

Użycie środków czyszczących

Dość często regularne spłukiwanie nieczystości czystą wodą z powierzchni tarasu jest wystarczające dla zachowania odpowiedniego porządku na tarasie. Jednak w niektórych przypadkach konieczne jest użycie dodatkowo preparatów do czyszczenia. Należy oczywiście wybrać środki przeznaczone do pielęgnacji naturalnego drewna, by nie zniszczyć desek. Dobrej jakości preparat pozbędzie się trudnych do zmycia samym strumieniem wody plam i zabrudzeń. Środki występują w różnej formie i stosując je, należy ściśle trzymać się instrukcji zawartej na opakowaniu. Zazwyczaj jednak należy dokładnie opłukać wodą miejsca, gdzie nałożyliśmy preparat i zostawić na kilkanaście godzin do wyschnięcia.

Kontrola stanu desek

Należy regularnie sprawdzać, czy któraś z desek się nie obluzowała bądź nie pojawiły się na niej ślady po insektach, czy grzyb. Niezbędnym elementem pielęgnacji naturalnego drewna na tarasie jest także przegląd, czy któraś deska nie została wyszczerbiona bądź nie pojawiły się na niej drobne odpryski. Nie można dopuścić do sytuacji, gdy ubytek zacznie się powiększać i będzie zajmować coraz większy obszar deski! Jeśli zauważymy defekt, to warto go przeszlifować grubym papierem ściernym, a potem użyć tego o nieco mniejszej granulacji. Po usunięciu powstałego pyłu powierzchnię trzeba koniecznie ponownie zakonserwować.

Regularne dbanie o odpowiedni stan desek na tarasie pozwoli nam cieszyć się idealnym stanem drewna przez lata. Jeśli będziemy pamiętać o cyklicznym czyszczeniu tarasu, to nie będzie konieczne długie i problematyczne usuwanie silnie przyklejonych zabrudzeń.

<<< powrót do artykułów