Loading

Impregnacja drewna

<<< powrót do artykułów

Odpowiednia impregnacja jest niezbędnym elementem prawidłowego dbania o elementy wykonane z naturalnego drewna. Jest to szczególnie ważne w przypadku konstrukcji znajdujących się na zewnątrz np. na tarasie czy w ogrodowej altanie. Poprawnie przeprowadzona impregnacja wydłuży żywotność drewna oraz zabezpieczy je przed uszkodzeniami. Wybór odpowiedniego preparatu jest niezwykle istotny. Zastosowanie niewłaściwego produktu może trwale uszkodzić drewno, a także zmniejszyć jego odporność na uszkodzenia. Impregnat powinien być dostosowany do rodzaju powierzchni oraz miejsca, w którym znajduje się drewniana konstrukcja. Elementy umiejscowione na świeżym powietrzu będziemy zabezpieczać zupełnie inaczej niż te znajdujące się wewnątrz naszego domu. Meble ogrodowe czy taras będą potrzebować impregnatu, który uchroni je przed deszczem czy śniegiem, a w przypadku schodów bądź drewnianego blatu zabezpieczenie przed czynnikami atmosferycznymi jest po prostu zbędne. Oczywiście trzeba także wziąć pod uwagę rodzaj drewna, gdyż gatunki egzotyczne mogą wymagać odmiennego rodzaju konserwacji.

Impregnacja drewna w ogrodzie

W przypadku konstrukcji drewnianych znajdujących się na świeżym powietrzu należy wziąć pod uwagę znacznie więcej potencjalnie szkodliwych czynników zewnętrznych niż w drewnie w naszym domu. Należy odpowiednio zabezpieczyć wszystkie drewniane elementy przed działaniem szkodliwego promieniowania UV, ale także przed opadami deszczu czy śniegu. Należy także pamiętać o ochronie przed grzybami, pleśnią oraz wszelkiego rodzaju owadami.

W kwestii impregnacji drewna znajdującego się na zewnątrz należy szukać produktów, które zmniejszają chłonność drewna i wzmacniają jego strukturę. Powinny wnikać głęboko w drewno i tworzyć odpowiednią warstwę ochronną przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Niektóre impregnaty mogą stanowić samodzielne zabezpieczenie, ale często będą one stanowić jedynie przygotowanie do nałożenia kolejnych warstw np. farby czy oleju.

Ochrona drewna w domu

Jeśli zależy nam na prawidłowej impregnacji drewna znajdującego się wewnątrz domu, to zwróćmy uwagę na charakter i przeznaczenie danej powierzchni. Podłoga zostanie zabezpieczona zupełnie innym preparatem niż kuchenny blat czy stół w jadalni. W sklepach można znaleźć impregnaty rozcieńczane rozpuszczalnikiem bądź wodą, a także różnego rodzaju lakiery i bejce. Preparaty można dostać w postaci bezbarwnej oraz barwiące drewno. Odpowiednio dobrane środki mogą nie tylko wydłużyć trwałość elementów drewnianych, ale i poprawić ich wygląd i wydobyć wyjątkowy charakter tego naturalnego surowca. Mnogość dostępnych na rynku impregnatów może przyprawić osoby nie obeznane z tematem o zawrót głowy, dlatego zawsze warto porozmawiać ze sprzedawcą bądź zasięgnąć opinii wśród specjalistów. Zastanawiasz się jaki rodzaj preparatu impregnującego wybrać? Wahasz się co do wyboru odpowiedniego produktu do ochrony drewna? W kolejnym artykule poruszymy dokładniej temat ochrony drewna i porównamy najpopularniejsze rodzaje impregnatów.

<<< powrót do artykułów