Loading

Dlaczego do budowy warto wybrać drewno?

Naturalny i ekologiczny surowiec
Może się wydawać, iż budowanie z użyciem drewna naturalnego nie jest zgodne z obecnym nurtem ochrony środowiska naturalnego i ekologicznego stylu życia. Do postawienia drewnianego domu czy altany zużywa się przecież drewno, które powstało ze ścięcia pewnej ilości drzew. Niektórzy mogą się upierać, iż jest to niszczenie przyrody niegodne osoby świadomej konieczności dbania o dobro naszej Planety. Jednak trzeba pamiętać, że drewno jest surowcem odnawialnym, więc jego zastosowanie do budowy, nie powoduje wyczerpania zasobów naturalnych. Można z powodzeniem stosować np. po rozbiórce tarasu zbudować inną konstrukcję z tych samych desek lub użyć elementów drewnianych do mniejszych budowli. Problemy z utylizacją drewna praktycznie nie istnieją, gdyż ten surowiec ulega całkowitej biodegradacji.

Należy mieć także na uwadze to, iż wyprodukowanie drewnianych desek czy belek wiąże się z wielokrotnie niższym zużyciem energii niż ma to miejsce w produkcji materiałów szklanych czy np. betonu. Jest to kolejny aspekt przemawiający na korzyść drewna i jego proekologicznego charakteru.

Doskonała izolacja i trwałość
Naturalne drewno jest świetnym materiałem izolującym o wysokiej trwałości. Pozwala zaoszczędzić energię, którą normalnie trzeba przeznaczyć na ocieplanie domu, gdyż doskonale izoluje przed chłodem i zimnem niweluje strate energii cieplnej. Sprawdza się także idealnie okresie upałów, gdyż nie nagrzewa się i gwarantuje idealną temperaturę wewnątrz konstrukcji. Drewno jest bardzo wytrzymałe i odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Dodatkowe zalety naturalnego surowca
Drewno ma także wpływ na zachowanie odpowiedniej wilgotności w budynku, gdyż pochłania nadmiar wilgoci oraz oddaje je do otoczenia w chwilach, gdy powietrze jest zbyt suche. Można w prosty sposób wykonać z niego różne kształty, nawet nietypowe czy o skomplikowanych formach. Ten surowiec jest wyjątkowo łatwy w obróbce, a jednocześnie jest sztywny i wyjątkowo trwały.