Loading

Deski tarasowe na zewnątrz - impregnacja

<<< powrót do artykułów

Pielęgnacja desek znajdujących się na zewnątrz domu pozwala zachować idealny stan drewna przez długi czas. Odpowiednie zabezpieczenie desek tarasowych ochroni powierzchnię przed uszkodzeniami i atakiem pleśni oraz grzybów. Niewłaściwie zaimpregnowane deski mogą pękać i tracić swój szlachetny wygląd. Warto regularnie je pielęgnować i dbać o zachowanie idealnego stanu drewna.

Najczęściej wybieranym sposobem impregnacji jest olejowanie. Oczywiście przed przystąpieniem do tej czynności należy odpowiednio przygotować deski. Pozwoli to na szybsze nanoszenie preparatu na powierzchnię i znacznie usprawni cały proces. Dzięki temu deski staną się również ładnie i równo wybarwione, a faktura drewna będzie lepiej uwydatniona. Deski z naturalnego drewna należy bardzo dokładnie wyczyścić z wszystkich drobin kurzu oraz ewentualnego pyłu.

Powierzchnia desek, które chcemy zaimpregnować, musi być sucha i czysta. Deski nie mogą być zbyt wilgotne. Jeśli padało, to trzeba odczekać, by drewno osiągnęło odpowiedni poziom do maksymalnie 20 procent wilgotności.

Z desek należy usunąć także wszelkie ewentualne drobiny żywicy czy inne tłuste plamy. Po dokładnym oczyszczeniu można przystąpić do szlifowania deski papierem ściernym. Następnie należy delikatnie wypolerować powierzchnię desek.

Sam proces olejowania powinien być przeprowadzony w odpowiedniej pogodzie. Nie można olejować desek podczas deszczu czy w bardzo ciepłe bądź zimne dni. Zazwyczaj nakłada się dwie warstwy oleju w odstępach około sześciu godzin. Należy pamiętać, by po kilkunastu minutach od nałożenia każdej warstwy delikatnie usunąć nadmiar oleju. Oczywiście należy trzymać się wytycznych, które producent danego preparatu umieścił na opakowaniu, gdyż produkty mogą się od siebie różnić.

Olejowanie pozwala na długotrwałe zabezpieczenie drewnianych desek przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi i uszkodzeniami. Dlatego tak ważny jest wybór wysokiej jakości preparatu i co najważniejsze- stosowanie go regularnie. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się idealnie wyglądającymi deskami na naszym tarasie przez długie lata!

<<< powrót do artykułów