Loading

Co wybrać do budowy tarasu? Deskę z kompozytu czy deskę z drewna?

<<< powrót do artykułów

Każda osoba planująca budowę tarasu zastanawia się jaki materiał do jego stworzenia wybrać. Czy lepiej zdecydować się na deski kompozytowe czy może jednak postawić na naturalne deski drewniane? W Internecie można znaleźć wiele różnych wypowiedzi na ten temat, na forach można natknąć się na skrajne opinie. Wybór właściwego materiału do budowy tarasu nie wydaje się więc taki oczywisty, a jak jest naprawdę?

Deski kompozytowe nie wymagają przeprowadzania regularnej impregnacji i zabiegów przedłużających ich trwałość. Czyszczenie tarasu wykonanego z desek z kompozytu polega jedynie na usuwaniu zabrudzeń np. przy pomocy myjki ciśnieniowej czy szczotki. Desek kompozytowych nie trzeba olejować i przeprowadzać ich konserwacji. Jest to bardzo wygodne i pozwala zaoszczędzić wiele czasu.

Niewątpliwą wadą desek kompozytowych jest ich szybkie nagrzewanie się w słońcu. Taras wykonany z naturalnego drewna jest w słoneczne dni przyjemnie ciepły, a ten z desek kompozytowych nagrzewa się tak, iż praktycznie nie da się chodzić po nim bez skarpetek czy butów. Jest to wyjątkowo niekomfortowe zwłaszcza dla osób, które posiadają bardzo nasłonecznione tarasy.

Deski kompozytowe wraz z upływem czasu tracą swój kolor. Często staje się on jaśniejszy i zaczyna mocno odbiegać od barwy, którą posiadał na początku. W przypadku drewna naturalnego taki problem praktycznie nie istnieje.

Problemem są także nieatrakcyjne plamy po deszczu pojawiające się na deskach kompozytowych w miejscach, gdzie woda stała zbyt długo. W przypadku tego rodzaju desek kłopotliwe stają się także nieestetycznie wyglądające tłuste plamy, np. od jedzenia które nie zawsze są proste do usunięcia.

Ogromną zaletą tarasów wykonanych z drewna naturalnego jest ich piękny wygląd i wyjątkowy urok. Nie sposób jest osiągnąć tego efektu w przypadku desek kompozytowych. Drewno naturalne pozwala osiągnąć niesamowity, ciepły klimat, którego nigdy nie będą w stanie odwzorować nawet najwyższej jakości sztuczne imitacje. Taras w którym zastosowano naturalne deski będzie doskonale współgrał z roślinnością w ogrodzie oraz pozwoli cieszyć się naturalnym, szlachetnym pięknem prawdziwego drewna przez długie lata.

<<< powrót do artykułów