Loading

Bejcowanie drewna

<<< powrót do artykułów

Właścicielom drewnianych elementów w domu bardzo często zależy na uzyskaniu pięknego i przyciągającego wzrok efektu wizualnego. Pięknie wyglądające ubarwienie drewna można uzyskać w prosty sposób za pomocą bejcowania.

Bejca to preparat służący do barwienia drewna z zachowaniem jego naturalnej struktury i układu słojów. Umożliwia dobranie koloru powierzchni do naszych upodobań, a także maskuje wszelkie niedoskonałości w odcieniach naturalnego drewna. Kolor bejcy jest dopasowywany do stylu panującego we wnętrzu pomieszczenia, a także barwy innych elementów znajdujących się w naszym domu. Głównymi składnikami bejcy są różnego rodzaju barwniki oraz rozpuszczalniki lub woda. Bejca wnika w strukturę drewna i pozwala uzyskać ciekawie prezentujący się efekt wizualny. Może być z powodzeniem stosowana zarówno w przypadku elementów drewnianych na zewnątrz, jak i wewnątrz domu. Bardzo często poddaje się bejcowaniu meble ogrodowe, ale także schody czy drewniane ramy okienne i drzwi. Należy pamiętać, że bejca sama w sobie nie będzie tworzyć warstwy ochronnej przed działaniem szkodliwych czynników atmosferycznych ani uszkodzeń mechanicznych. Jeżeli zależy nam na ochronie powierzchni drewnianych stojących na świeżym powietrzu, to należy zakupić bejcę przeznaczoną do drewna na zewnątrz.

Trzeba także zabezpieczyć pokrytą bejcą powierzchnię woskiem bądź lakierem. Można także użyć lakieru, który stworzy warstwę ochronną i uniemożliwi niszczenie materiału. Istnieje także opcja zakupu połączenia bejcy i lakieru zwanej lakierobejcą. Wszystko zależy od naszych preferencji oraz tego, czy meble drewniane będą znajdować się na zewnątrz, czy wewnątrz pomieszczeń.

Dostępne w sklepach stacjonarnych oraz internetowych bejce do drewna występują w wielu kolorach. Zazwyczaj są to odcienie zbliżone do naturalnych odcieni różnych gatunków drzew. Bejce występują w szerokiej gamie jasnych, jak i ciemnych odcieni, w zależności od naszych preferencji. Niektóre firmy oferują także preparat w intensywnych kolorach np. niebieskim czy różowym. Sprawdzą się one doskonale w przypadku malowania drewnianych wykończeń mebli w pokoju dziecięcym. Niezwykle modna jest także biała bejca, która sprawdzi się doskonale w minimalistycznych wnętrzach i pomieszczeniach o klasycznym stylu. Należy oczywiście pamiętać, iż bejca będzie dawać odmienny kolor na różnych gatunkach drewna. Przed podjęciem decyzji odnośnie zakupu należy dokładnie sprawdzić, jak odbarwi się wybrany przez nas rodzaj drewna i zdecydować, czy na osiągnięciu takiego właśnie efektu nam najbardziej zależy.

<<< powrót do artykułów